Zaujímajú vás farebné varianty? Aké sú podmienky záruky a zákonné ustanovenia? Alebo chcete získať viac informácií o tom, ako sa pergola inštaluje? Radi vám tu poskytneme odpovede na často kladené otázky.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Obráťte sa na nás!

Dá sa zastrešenie terasy Renson vyrobiť na mieru?
Všetky zastrešenia Renson sa vyrábajú na mieru s presnosťou na štvrť palca bez príplatku.

Aké sú maximálne rozmery?
To závisí od typu zastrešenia. Pozrite si tabuľku produktov v tejto brožúre. V tejto tabuľke sú uvedené možné rozmery jedného strešného modulu. Moduly sa dajú spájať, aby sa dosiahli väčšie rozmery.

Ktoré farby sú dostupné?
100 najpopulárnejších farieb RAL je k dispozícii v architektonickom štruktúrovanom nátere bez príplatku. To vám umožní zladiť farbu zastrešenia terasy s tesárskymi prvkami vášho domu. Lišty je možné vybrať v inej farbe z najpopulárnejších 100 RAL ako architektonický štruktúrovaný náter, a to bez príplatku.

Musí byť zastrešenie vždy pripevnené o stenu alebo môže byť aj voľne stojace?
Zastrešenia so žalúziovými strechami (rad Camargue a rad Algarve) možno inštalovať ako voľne stojace alebo pripevnené o konštrukciu. Zastrešenia terasy so sklonom, s clonou alebo textilnou strechou možno postaviť len k domu alebo inej konštrukcii. Strechy Aero sú špeciálne navrhnuté na zabudovanie do novej alebo existujúcej nosnej konštrukcie.

Nezachytávajú lišty v streche príliš veľa svetla?
Intenzitu svetla môžete plne ovládať pomocou líšt. Keď sú zatvorené, nepreniká žiadne svetlo, prípadne môžete nainštalovať sklenené alebo LED lišty, aby ste získali viac svetla. Keď sa lišty mierne pootočia, dovnútra rýchlo prenikne veľa svetla. Na modeli Camargue Skye môžete lišty nielen otáčať, ale aj posúvať na jednu stranu. Získate tak úplne otvorenú strechu.

Je žalúziová strecha úplne vodotesná?
Okrem ochrany pred slnkom poskytujú žalúziové strechy a strechy s pevnou clonou aj úplnú ochranu pred dažďom. Mali by ste však mať na pamäti, že žalúziová strecha je otvorená hliníková konštrukcia, ktorú si netreba mýliť s verandou. Nábytok a podlahy musia byť preto vhodné na vonkajšie použitie.

Aké sú možnosti zastrešenia terasy?
Zastrešenia Renson možno vybaviť širokou škálou príslušenstva, a tak ich dokonale konfigurovať podľa vlastného vkusu. (ochrana pred slnkom Fixscreen, posuvné panely Loggia, posuvné sklenené steny, osvetlenie, vykurovanie, hudba atď.)

Môžem si užívať žalúziovú strechu aj počas ostatných ročných období?
To je určite možné. Najlepšie je vybaviť zastrešenie vhodnými bočnými vložkami (Fixscreen, Loggia alebo posuvné sklenené steny). Osvetlenie a vykurovanie tiež patria k možnostiam, ktoré si môžete užívať vo všetkých ročných obdobiach po celý rok.

Ako mám čistiť žalúziovú strechu?
Zastrešenie Renson bude dlhé roky plne vystavené vplyvom počasia. Ak si ho chcete vždy optimálne užívať, odporúčame každoročné čistenie pomocou produktov zo súpravy na údržbu Renson. Táto súprava produktov na údržbu zaistí zachovanie intenzívnej farby po celé roky a poskytne dodatočnú ochranu pred kyslým dažďom, morským vzduchom a UV žiarením (pozri tiež rozšírenú záruku na ročné používanie).

Zvyšuje zastrešenie hodnotu môjho domu alebo nehnuteľnosti?
Samozrejme. Oficiálne odhady domov so zastrešením Renson zahŕňajú do ocenenia nehnuteľnosti aj túto skutočnosť. Investícia do zastrešenia Renson je preto spôsob, ako okamžite zvýšiť hodnotu domu!

Nie je pod žalúziovou strechou príliš teplo?
Žalúziová strecha je nielen ochranou pred slnkom, poskytuje aj vetranie. Ak sa vzduch pod zastrešením príliš zohreje, jednoduchým miernym pootočením líšt možno vytvoriť ventilačný efekt, aby teplý vzduch prúdil preč cez strechu.

Aký veľký hluk spôsobuje dážď pri dopade na zastrešenie terasy?
Množstvo hluku do značnej miery závisí od intenzity dažďa a nedá sa jednoducho kvantifikovať. Pri zastrešení so sieťovou alebo skladacou strechou je hlučnosť porovnateľná s dažďom, ktorý dopadá na stan. Pri zastrešení so žalúziovou strechou budete počuť tlmený kovový zvuk. Keďže používame dvojstenné lišty, hluk nie je taký prenikavý ako pri použití jednostenných líšt.

Pri zastrešení s pevnou strechou (Algarve Canvas a Aero Canvas) padá dážď priamo na oceľovú strechu. Antikondenzačná vrstva na streche mierne tlmí zvuk dažďa, takže nepôsobí príliš prenikavo. Hladinu hluku na pevnej streche možno porovnať s hladinou hluku na žalúziovej streche pri rovnakom množstve dažďa.

Aké základy musím mať pre zastrešenie terasy?
Pre každý nosný stĺp by ste mali položiť betónový základ vhodný pre typ povrchu, na ktorom bude zastrešenie umiestnené. Povrch by mal v prvom rade uniesť hmotnosť konštrukcie. Konštrukciu musí byť možné bezpečne nainštalovať, aby sa napríklad pri búrke neprevrátila. Ak máte existujúcu terasu s betónovými základmi, môžete montážne podstavce pripevniť k nim.

Ako dlho trvá inštalácia zastrešenia terasy?
Zastrešenie sa zvyčajne dá nainštalovať za jeden deň. V závislosti od počtu voliteľných možností a výplní môže proces inštalácie trvať dva dni. Do toho nepočítame žiadne práce na základoch.

Ako sa zastrešenie terasy pripevňuje k stene?
Na montáž na stenu sa dodávajú vhodné montážne konzoly. Upevňovacie prvky (skrutky) nie sú súčasťou dodávky, pretože musia byť vhodné pre konkrétne podmienky inštalácie, ktoré sa na jednotlivých miestach líšia.

Aké prípravné práce by som mal vykonať v okolí svojho domu pred inštaláciou zastrešenia terasy?
V prvom rade by stena, ku ktorej sa má zastrešenie namontovať, mala mať dostatočnú nosnosť, aby uniesla hmotnosť konštrukcie. Stena, na ktorú sa má zastrešenie namontovať, by tiež nemala obsahovať žiadne prekážky.

Môže sa zastrešenie nainštalovať na existujúcu terasu?
Áno, ak má terasa pevný betónový základ. Montážne základne zastrešenia terasy sa musia dať bezpečne upevniť do betónového základu.

Musí byť zastrešenie terasy uzemnené?
Odporúčame, aby bolo zastrešenie terasy vždy uzemnené. Hoci to nie je bezpodmienečne nutné, keďže naše osvetlenie má dvojitú izoláciu, uzemnenie zastrešenia terasy poskytuje dodatočnú bezpečnosť, ak by došlo k akejkoľvek poruche na elektroinštalácii vo vašom dome. Ak je vaše zastrešenie uzemnené, v prípade poruchy sa elektrina okamžite vypne.

Dodávajú sa stĺpy na stavenisko v správnej dĺžke alebo ich treba na mieste skrátiť?
Stĺpy sa v našej továrni narežú na správnu dĺžku podľa rozmerov, ktoré ste uviedli v objednávke. Odporúčame nevykonávať žiadne úpravy na mieste: ak sa stĺpy ešte viac skrátia, niektoré otvory (napr. upevňovacie otvory v montážnych základniach) už nemusia byť na správnom mieste.

Je možné napojiť odvodňovací systém zastrešenia terasy na podzemnú kanalizáciu?
Voda sa v radoch Camargue Line, Algarve Line a Lagune odvádza cez PVC potrubie v stĺpoch (priemer 50 mm). Toto potrubie môže byť napojené na kanalizáciu. Na modeli Lapure sa voda odvádza priamo cez stĺpy a v spodnej časti sa vylieva na terasu. Model Lapure sa preto nedá napojiť na kanalizáciu.

Môžem si objednať zastrešenie terasy v rovnakej farbe, akú má drevo na mojom dome?
Zastrešenia dodávame v akejkoľvek farbe alebo povrchovej úprave, ale v niektorých prípadoch môže byť účtovaný príplatok. Ak je potrebné čo najpresnejšie zladiť existujúcu farbu, požiadajte dodávateľa vašej drevostavby o kód použitej farby prášku. Upozorňujeme, že nemôžeme zaručiť presne rovnakú farbu. Vzhľadom na základný materiál, parametre práškového lakovania a rozdiely medzi výrobnými šaržami prášku sú vždy možné malé rozdiely vo farbe.

Môžu sa strešné lišty používať v mrazoch?
Ak lišty nie sú úplne zatvorené, môžete ich naďalej používať v mrazoch. Ak sú lišty úplne zatvorené, kondenzácia medzi lištami môže spôsobiť ich zamrznutie v zatvorenom stave. V takom prípade by sa strecha nemala používať.

Koľko snehu strecha unesie?
Teoretická hmotnosť snehu sa pohybuje od 100 do 200 kg/m³. V praxi to znamená, že 10 cm vrstva snehu môže vážiť až 20 kg/m³.
Mokrý sneh môže vážiť až 500 až 600 kg/m³, takže čím je sneh mokrejší, tým väčšiemu zaťaženiu bude vaša strecha vystavená. Sneh, ktorý napadol pred dlhším časom, sa začne pod vlastnou váhou stláčať a bude tiež ťažší.
Preto sa nosnosť našich zastrešení vždy vyjadruje v lb/ft², nie v palcoch snehu.

Môžem pod zastrešením terasy používať gril?
Pri grilovaní vznikajú sadze a nečistoty. Ak pod zastrešením používate gril, uistite sa, že otočné lišty nie sú úplne zatvorené alebo že je strecha s clonou úplne otvorená, aby sa zabezpečilo správne vetranie priestoru pod zastrešením. Dym vznikajúci pri grilovaní môže tiež spôsobiť znečistenie líšt, čo znamená, že ich budete musieť následne vyčistiť. Uistite sa, že akýkoľvek gril alebo otvorený oheň je vždy vzdialený aspoň jeden meter od akýchkoľvek clôn alebo iných stien, ktoré sú namontované na vašom zastrešení terasy. V opačnom prípade by ste mohli spôsobiť trvalé poškodenie práškového náteru alebo tkaniny.

Čo mám robiť s modelom Fixscreen, keď prší?
Tkanina použitá na modeloch Fixscreen je nepremokavá, takže ich môžete nechať rozvinuté aj v daždi. Odporúčame, aby ste clonu nezvíjali, keď je mokrá, pretože to zabráni správnemu vyschnutiu tkaniny, čo môže mať za následok vznik škvŕn. Mokré clony sa mierne roztiahnu a nezvinú sa tak úhľadne. Tkanina je odolná voči hnilobe a plesniam, ale akékoľvek látky, ktoré sa na nej usadia a zostanú na nej (peľ, vtáčí trus, lístie), môžu hniť alebo plesnivieť. Preto odporúčame mokré clony čo najskôr opäť rozvinúť, aby mohli vyschnúť.
 

Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na nás

Genom att kontakta oss samtycker du till sekretessvillkoren och till att du kommer att bli kontaktad av Renson eller en Renson-distributör.

Kontakta en återförsäljare
nära dig för råd,
utan åtaganden.